محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید افزوده شد.

تکنولوژی تشخیص چهره در دوربین مداربسته هایک ویژن

  • چهارشنبه 1 اسفند 1397
  • مقالات

دوربین مدار بسته

بدون شک دوربین های تشخیص چهره هایک ویژن از جمله بهترین نوآوری ها در میان دوربین های سری هوشمند هستند. امروزه اکثر سازمان ها و ارگان ها به دوربین های مداربسته با قابلیت تشخیص چهره روی آورده اند. این دوربین ها مداربسته در شناسایی و تشخیص چهره افرادی که وارد مکانی می شوند بسیار کاربردی هستند. با استفاده از قابلیت های موجود در دوربین های هوشمند همچنین می توان موارد زیر را نیز بهبود بخشید:

1.کارایی اپراتورهای اتاق کنترل

2.سیستم های آلارم خودکار در سیستم های نظارتی

3.دستورات ارسالی به دوربین های PTZ برای زوم کردن بر روی سوژه های مختلف و …

تشخیص چهره (Face Detection) چیست و چگونه عمل میکند؟

به خاطر وجود قابلیت های پردازش تصویری (VCA (Video Content Analytics در دوربین های تحت شبکه هایک ویژن این دوربین ها توانایی تشخیص چهره افراد را دارند و می توانند با استفاده از الگوریتم های تعریف شده خاص چهره افراد را در زوایای مختلف شناسایی کنند. عملکرد این الگوریتم ها بر اساس اجزای صورت مانند چشم ها، ابروها، بینی، خطوط صورت و … است. منظور از زوایای مختلف تشخیص چهره از روبرو یا نیم رخ است که این امر به نرم افزار دوربین مدار بسته بستگی دارد. ولی معمولا تا زاویه های 45 درجه از روبرو را تشخیص می دهند. بعد از عملیات تشخیص نوبت، به ثبت و پردازش تصویر می رسد بدین ترتیب که از چهره فرد یا افراد مورد نظر عکس گرفته و در بایگانی دستگاه ضبط یا سرور ذخیره می شود و شما می توانید بدون آنکه نیاز به جستجو در فیلم ذخیره داشته باشید به تمام تصاویر به همراه سایر جزئیات اعم از تاریخ و ساعت ورود افراد دسترسی داشته باشید.

 

تفاوت تشخیص چهره Face Detection و Face Capture دوربین مداربسته هایک ویژن

باید به این نکته توجه نمایید که میان قابلیت های Face Detection و Face Capture تفاوت هایی وجود دارد. قابلیت فیس کپچر تنها توانایی تشخیص صورت افراد را دارد و امکان تمییز چهره افراد مختلف در آن وجود ندارد. اما در Face Detection یا بهتر بگوییم شناسایی چهره، عملکرد هوشمندانه و پیشرفته تری صورت می گیرید و امکان تشخیص چهره های مختلف در آن وجود دارد. برای مثال زمانی که چهره فردی توسط دوربین شناسایی می گردد، در صورت ورود فرد مورد نظر به قسمت های مختلف مجموعه، امکان tracking یا ردیابی آن فرد در هر لحظه وجود دارد. و در صورت ورود به مکان های غیر مجاز با تعبیه دستگاه هشدار می توان اطلاع رسانی مربوطه را انجام داد.

کدامیک از دوربین ها قابلیت تشخیص چهره (Face Detection) دارند

به دلیل تکنولوژی پیشرفته تر در حال حاضر این قابلیت تنها در دوربین مدار بسته های هایک ویژن وجود دارد. و هنوز این قابلیت در دوربین های TurboHd وجود ندارد.

 

مزایای تشخیص چهره یا Face Detection در دوربین مدار بسته

1.جمع آوری شواهد

اگر می خواهید از سیستم نظارتی خود برای جمع آوری شواهد استفاده کنید، دوربین های دوربین مدار بسته تشخیص چهره  هایک ویژن کمک زیادی به شما می کنند. اگر در دفتر کار خود اختلاف نظر و یا مشکلاتی دارید، بهتر است از این دوربین ها استفاده کنید تا بتوانید مدرک کافی برای مشاهده اتفاقاتی که رخ داده است داشته باشید.

 

2. از وقوع جرم جلوگیری می کنند

همه انواع سیستم های نظارتی می توانند به جلوگیری از وقوع جرم و جنایت کمک کنند. اما دوربین های تشخیص چهره هایک ویژن در این زمینه بسیار بهتر عمل می کنند. زیرا مجرمان از ترس آنکه چهره شان تشخیص داده شود ترسیده و کمتر مرتکب جرم می شوند.

 

3. نظارت بهتر بر فعالیت ها و رخداد ها

فعالیت و رخداد های زیادی وجود دارند که روزانه در یک ساختمان بوقوع می پیوندند. زمانی که سیستم نظارت خود با دوربین های تشخیص چهره هایک ویژن ارتقا می دهید می توانید نظارت بهتری بر فعالیت افراد درون سازمان خود داشسته باشید.

ما را در جوامع مجازی دنبال کنید!

محصولات ویژه