محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید افزوده شد.

سنسور تشخیص حرکت PIR در دوربین مدار بسته هایک ویژن چیست؟

  • شنبه 15 دی 1397
  • مقالات

دوربین مدار بسته

تکنولوژی های متفاوتی در همه ی سیستم های نظارتی و مدار بسته برای تشخیص ورود افراد به مناطق محافظت شده خاص وجود دارد. از جمله می توان به انواع مختلفی از توابع پردازش تصویر مثل تشخیص حرکت (Motion Detection)، عبور از خط (Line Crossing)، تشخیص نفوذ (Intrusion Detection) و … اشاره کرد.

اما یک فناوری جدید که از لحاظ اقتصادی برای سرمایه گزاران مناسب است و همچنین بسیار قابل اطمینان می باشد، آشکارساز یا سنسور PIR در دوربین مدار بسته است. این تکنولوژی دارای کارکرد به مقدار قابل توجه بالا و کم هزینه ای می باشد که برای تشخیص دادن ورود غیرقانونی افراد از طریق تغییرات الگوهای گرمایی اشعه مادون قرمز در محیط مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نحوه عملکرد سنسور PIR

Passive Infrared Sensor یا به اختصار PIR یک سنسور الکترونیکی می باشد که نور مادون قرمز (IR) منتشر شده از افراد یا اجسام مختلف را در میدان دید خود مورد بررسی قرار میدهد. این سنسور ها در سیستم های ضد سرقت داخلی بسیار رایج و مفید میباشند. قرار گرفتن واژه passive که به معنی غیرفعال است، یعنی که این سنسور از خود هیچ گونه اشعه ای منتشر نکرده و تنها از طریق جذب اشعه کار می کند. هنگامی که یک فرد (مثل یک سارق) وارد اتاق می شود، سنسورهای PIR تغییر دما را تشخیص می دهند و با به صدا درآوردن زنگ آلارم و یا شروع ضبط تصاویر هشدارهای لازم را به مسئولین می دهند.

 

سنسور تشخیص حرکت PIR در دوربین مدار بسته هایک ویژن چیست؟

لازم به ذکر است که هر جسمی که دمای صفر نداشته باشد مقادیری از اشعه مادون قرمز را از خود انتشار می دهد که بوسیله چشم انسان قابل دیدن نمی باشند و فقط  به صورت انرژی گرمایی حس می شوند. اما دوربین های مجهز به سنسور PIR می توانند این اشعه را اندازه گیری کنند. هنگامی که فردی وارد منطقه مورد نظر می گردد، سنسور PIR متوجه تغییرات تابشی ایجاد شده در میدان دید خود می شود. و سپس تغییرات انرژی مادون قرمز را در وضعیت قبلی نسبت به حالت جدید مقایسه کرده، و پس از انجام محاسبات لازم منجر به شروع عملیات ضبط و یا فعال نمودن آلارم ها می کند. این تغییر وضعیت در واقع بر اثر دو عامل زیر می باشد:

 اشعه مادون قرمزی که بدن این فرد از خود انتشار می دهد باعث افزایش وجود این اشعه در اتاق می گردد.

صرف نظر از تغییر ایجاد شده بر اثر اشعه مادون قرمز، الگوی تغییرات مادون قرمز موجود در محیط در وضعیت قبلی نیز بر اثر ورود فرد تغییر پیدا می کند.

اجزای تشکیل دهنده سنسور PIR

يك سنسور كه نور مادون قرمز را دریافت می کند و آن را به ميكرو ولت تبديل می كند.

لنزی که وظیفه آن تشخیص نور مادون قرمز از مناطق مجزايي است كه فواصل معینی از هم دارند و از میان آن‌ها نوري دريافت نمی شود.

يك مدار الكترونيكي كه تغييرات ولتاژ ناشي از انرژي مادون قرمز كه به دليل حركت جسم اتفاق می افتد را در يك بازه زمانی معين اندازه گیری کرده و نسبت به آن عكس‌العمل نشان می دهد.

توصیه می شود که دوربین مجهز به سنسور PIR را در موقعیتی بدون مانع و با دید باز قرار دهید. به عنوان مثال سقف و یا دیوار های بزرگ موارد مناسبی می توانند باشند. این نوع از دوربین ها را نباید در نزدیکی سیستم های تهویه هوا که هوای داغ یا سرد تولید می کنند قرار داد. چون دمای محیط را تغییر داده و منجر به ایجاد اختلال در عملکرد سنسور می شود که دائما باعث ایجاد هشدارهای کاذب می گردد.

لازم به ذکر است که سنسورهای مادون قرمز در دوربین های مدار بسته تنها نسبت به دمای بدن انسان و یا حیوان ها حساس می باشند.

جدیدترین مطالب
ما را در جوامع مجازی دنبال کنید!

محصولات ویژه